Alergiczny nieżyt nosa wyrządzony przez pyłki roślin jest różnie zwany katarem siennym lub pyłkowicą.

W Polsce chorych uczulają najczęściej pyłki traw (np. wiechlina łąkowa, kupkówka pospolita, kostrzewa łąkowa, tymotka łąkowa a występowano), chwastów (np. bylica pospolita, babka lancetowata ) i drzew (np. brzoza, leszczyna jesion, wierzba, dąb).

Typowymi objawami pyłkowicy są:

wodnisty wyciek z nosa

kichanie (zwłaszcza seryjne)

świąd oraz zaczerwienienie nosa

rzadziej – zatkanie nosa.

Częste są obrazy ze ściany oczu – łzawienie, zaczerwienienie, świąd, obrzęk powiek. Może im prowadzić świąd uszu i gardła. Znaki te pojawiają się pod wpływem związku z pyłkami roślin, np. podczas spaceru po kwitnącym sadzie lub łące.

W sukcesie występowania objawów nasuwających podejrzenie alergii, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje do lekarza – alergologa.

Na rozpoznanie alergicznego nieżytu nosa wskazuje pojawianie się podanych przynajmniej jego objawów pod wpływem kontaktu z przeznaczonymi alergenami. W pyłkowicy charakterystyczny jest nawrót dolegliwości w współczesnych tychże miesiącach roku a znaki ze postaci oczu. Wyciek z nosa, jego powstrzymanie czy kichanie są objawami przebiegającymi w dużo gatunkach kataru. Wiele trudności sprawia odróżnienie pyłkowicy od przeziębienia lub bakteryjnego zapalenia zatok, Gra tym trwają nieżyty nosa wywołane lekami (np. aspiryną czy środkami przeciwnadciśnieniowymi), czynnikami drażniącymi (np. ostrymi przyprawami – tzw. zespół chińskiej kuchni, twardym i drewnianym powietrzem – tzw. nos narciarza) 

Niekiedy lekarz podczas pytania może odkryć zmiany mogące żyć sukcesem alergicznego nieżytu nosa. Podejrzenie tej choroby potwierdzają pozytywne wyniki zbudowanych przez alergologa testów skórnych z alergenami wziewnymi lub, rzadziej, oznaczenie miana charakterystycznych IgE.

Niczym w jakiejś chorobie alergicznej potrzebne jest przebywanie przez pacjenta alergenów. Pomoc może dostarczyć więcej regularne płukanie nosa i przemywanie oczu (np. solą fizjologiczną czy specjalnymi środkami dostępnymi bez recepty).

Najskuteczniejszymi środkami zwalczającymi objawy alergicznego nieżytu nosa są glikokortykosteroidy donosowe. Zasięg działania preparaty te zarabiają po około 7—10 dniach. Chodzi je stosować często, zgodnie z rozporządzeniami lekarza. Nie przywiera się obawiać nawet długiego leczenia – nowoczesne preparaty wspomagają w znaczeniu podania i upodabniają się w delikatnym stopniu do natury, dzięki czemu nie wywołują objawów ogólnych (np. otyłości, nadciśnienia czy cukrzycy, czego szczególnie obawiają się chorzy)

Zalecenia dotyczące metody stosowania glikokortykosteroidów donosowych w polityce aerozolu u pacjentkach z alergicznym nieżytem nosa:

Głowę trwaj w codziennej, pionowej pozycji

Oczyść nos z jakiejś pełnej i niepotrzebnej wydzieliny śluzowej poprzez delikatne wydmuchanie nosa

Włóż końcówkę urządzenia podającego do nosa

Skieruj aplikator bocznie, do brzegu, w ścianę druga w układzie do przegrody nosa czy w zakresu górnej stron oka/w kierunku ucha po tej jedynej stronie. (Jeśli zatem praktyczne użyj odpowiedniej dłoni do aplikacji środku w wewnętrznym przewodzie nosowym i przeciwnej do przedstawienia preparacie w czystym przewodzie nosowym, tak, aby pokierować lek z dala od przegrody nosa

Uruchom dozownik leku tak gdy jest to sugerowane przez producenta oraz daj liczbę dawek zaleconych przez specjalisty.

Delikatnie wciągnij powietrze nosem w trakcie stosowania leku.

Wypuść powietrze nosem

Do specyfików zmniejszających kichanie, łzawienie i świąd zmysłu oraz oczu, należą leki przeciwhistaminowe. Ważna je podawać w postaci tabletek lub kropli do nosa lub oczu. Eksperci zalecają stawianie w alergicznym nieżycie nosa wyłącznie leków przeciwhistaminowych II generacji. Jeśli udowodni się związek określonego alergenu pyłku z faktami pyłkowicy, można użyć immunoterapię – tzw odczulanie – technikę liczącą na rozciąganiu (zawsze pod postacią wstrzyknięć podskórnych, i tymczasem ponad podjęzykowo) małych, stopniowo zwiększanych części tego alergenu przez 3—5 lat Wykazano korzyści kliniczne z odczulania m.in. na śmieci traw, drzew i chwastów, zarodniki grzybów pleśniowych z linii Alternaria i Cladosporium i roztocze kurzu domowego. U większości chorych immunoterapia zmniejsza objawy pyłkowicy oraz zamówienie na preparaty zaś zapewne uniemożliwić rozwojowi astmy oskrzelowej. Donosowe leki obkurczające naczynia nosa, powszechnie dostępne bez recepty, należy podawać wyłącznie 3—5 dni – ich przesadzanie że realizować do podniesienia zatkania nosa. U części chorych po wielu latach pozostawania alergicznego nieżytu nosa (częściej interesuje to pyłkowicy) objawy pogarszają się lub przemijają. Odpowiednie leczenie umożliwia swobodne życie – dzieci potrafią podróżować do lekcji oraz nie opuszczać zajęć, i dorośli źli z leczoną alergią – pracować.