Decyzje o szkołach policealnych robią się często na platformie nowych informacji

Reklama: Technik farmaceutyczny

Opinie o szkołach policealnych tworzą się często na bazie nowych informacji, które przedostają się do opinii publicznej. Niektóre nie są zbyt pochlebne. Parę lat temu popularnym echem odbiła się impreza przygotowana dla studentów samej ze szkół policealnych z Płocka, na której znajdowano miss mokrego podkoszulka i wprowadzano konkurs na „wlewanie piwa na czas”. Dziennikarze lokalnego oddziału dotarli więc do danych, według których taż jedna szkoła miała współpracować ze otoczeniem kiboli Wisły Płock, oferując zniżki za niektóre kursy. W zmian kibole, obok flagi swojego klubu, wywieszali na trybunach logo szkoły.

Na forach internetowych pełno jest rozmowy o tym, czy szkoły policealne czegoś konkretnego uczą. Z pewnością chce toż z renomy szkoły, czy z poziomu kadry nauczycielskiej. Ale jeszcze z postawy uczniów. Dawno minęły czasy, jak sam dyplom ukończenia szkoły wykonywałeś pracę. Biorą się zdobyte wiedzy.

Zdaniem ekspertów dobrze dopasowana szkoła policealna, czy zawodowa że dać młodej osobie większe perspektywy na zbycie pracy niż nietrafione studia. W zderzeniu z rokiem ubiegłym liczba absolwentów bez pracy wzrosła. To sygnał na to, że osoby które kończą szkoły wyższe w Polsce, nie są odpowiednio przygotowane do karierze zawodowej. Brakuje im prawidłowych wiedzy oraz sztuki, których oczekują pracodawcy. Młodzi, aby zwiększyć swoje okazje na zbytu pracy, powinni wziąć sytuacje w własne ręce. Potrzebne jest kupowanie doświadczenia prosto ze zdobywaniem wiedzy, szacowanie się innych sytuacji, a w razie potrzeby wzięcie z porad doradcy zawodowego. Taka osoba odpowiednio ukierunkuje absolwenta. Szkoły policealne są ciekawym wyjściem dla osób, które chcą szybko zdobyć zawód i otworzyć pracować.

W Niemczech co roku do szkół ogólnokształcących idzie ok. 30 proc. młodzieży. Pozostałe 70 proc. zwraca na szkolnictwo zawodowe. A w Polsce? Po gimnazjum połowa zmierza do liceum. Tylko 30 proc. dąży do techników, a garstka – ok. 13-15 proc. – do grup zawodowych. Projekty są proste. W Niemczech wśród 19-latków 7 na 10 jest jakieś kwalifikacji zawodowe, w Polsce tanio niż połowa. Dużo niż Niemcy potrzebujemy humanistów?

Szkoły policealne umożliwiają zdobycie konkretnego fachu. Oferty pracy dla osób kończących szkoły policealne są przydatne w moc sektorach. Znacznie w górze, rachunkowości, księgowości, ale i w budownictwie czy branży motoryzacyjnej. Warto zwrócić uwagę na zawody deficytowe na targu dodatkowo w obecnym zakresie się kształcić. To zwiększy swoje szanse na szybkie znalezienie pracy.