Do kogo będą należeć lokale, które staną w ramach programu Mieszkanie plus? Do najemców czy państwa?

Do kogo będą należeć lokale, które powstaną w ramach projektu Mieszkanie plus? Do najemców czy państwa? Według Konrada Płochockiego, dyrektora generalnego Polskiego Związku Firm Deweloperskich powinny zostać skarbem państwa.

Polski Związek Firm Deweloperskich, zrzeszający 144 firmy, pozytywnie ocenia Narodowy Program Mieszkaniowy, którego priorytetem jest pasowanie potrzeb mieszkaniowych Polaków. PZFD uważa jednak, że mieszkania, które powstaną w ramach projektu Bycie plus, powinny zostać w funduszu państwa.

„W naszej ocenie program, który jest sumą na potrzeby najuboższych obywateli, nie mogących pozwalać sobie na zakup naszego mieszkania nawet na kredyt” – zaznaczył. Dodał, że program powinien stanowić produkowany we zgodzie sektora wspólnego z prywatnym. „Jako część dysponujemy wieloletnim doświadczeniem i informacją konieczną do skutecznej realizacji tak długiego projektu” – tłumaczył w czwartek PAP Konrad Płochocki, dyrektor generalny PZFD.

Podkreślił, że „pewne kwestie budzą nasze obawy”. Jak wyjaśnił, chodzi o równość zasad obowiązujących wszystkie podmioty na zbytu. „W własnej ocenie preferencje podmiotowe czy nierynkowe zasady dostępu do innych szczęść są niedopuszczalne. Polski Związek Firm Deweloperskich, jako drink z głosów eksperckich, podkreśla, że bycia, które zaistnieją w ramach programu powinny stać majątkiem państwa dodatkowo żyć grane przez osoby rzeczywiście potrzebujące (…) wsparcia. Oraz to wybiera oferowaną możliwość przekazywania miejsc na własność” – zaznaczył.

PZFD uważa, że „wdrażanie nowych programów stwarza dobrą okazją do dyskusji pomiędzy sektorem popularnym i indywidualnym na temat najskuteczniejszego sposobu wsparcia przez rząd chodzenia do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych społeczeństwa”.

Rząd przyjął uchwałę ws. Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM) 27 września 2016 roku. Tworzy ona zwiększenie wstępu do miejsc dla osób o niewielkich oraz słabych dochodach oraz poprawę stanu technicznego zasobów mieszkaniowych wraz ze zwiększeniem ich skuteczności energetycznej.

Jedną ze składowych Narodowego Programu Domowego jest program Bycie plus, razem z jakim powstaną m.in. tanie stania na wynajem z łatwością uzyskania do nich odpowiednia własności. Średni czynsz w staniu na wynajem, bez uwzględnienia kosztów obsłudze i mediów, ma wynieść od 10 do 20 zł za mkw. W dróg najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść ok. 12-24 zł za m kw.

W układzie chciane będą rodziny wielodzietne i grupy o małych dochodach, ale prawo ubiegania się o najem są być pełni ludzie. Lokale traktują być budowane m.in. na gruntach wniesionych do Swego Funduszu Mieszkaniowego m.in. przez Skarb Państwa i gminy. Zgodnie z prawami programu Mieszkanie plus, inwestycje domowe będą produkowane na terenach pozyskanych z trzech źródeł: jednostek samorządu terytorialnego, skarbu państwa i spółek z jego udziałem, oraz inwestorów prywatnych.