Ogrodzenie działki wymaga istnieć stawiane w granicy nieruchomości, jednak warto porozumieć się z właścicielami sąsiednich posesji

REKLAMA: http://wwd.net.pl/

Ogrodzenie działki pragnie być tworzone za granicy nieruchomości, ale o porozumieć się z właścicielami sąsiednich nieruchomości i skończyć je w linii rozgraniczenia – z możliwym uwzględnieniem podziału kosztów. Natomiast zamiar postawienia ogrodzenia od ściany ulicy (drogi) musimy zawiadomić w starostwie powiatowym i – przy braku sprzeciwu w toku miesiąca – możemy dołączyć do jego struktury.

Ogrodzenie na godzina budowy

Ograniczenie jest przydatne, by na czas budowy zabezpieczyć działkę przed dostępem osób postronnych (pomaga nas same, jeżeli na obszaru budowy dojdzie do wypadku osób niepowiązanych z sztukami budowlanymi). Jeśli grunt stanowi szczególnie duży, ogrodzić możemy jedynie obszar konieczny do uprawiania działalności budowlanych, transportu i zbierania materiałów. Ogrodzenie takie staramy się postawić możliwie kilka lub skorzystać materiałów zezwalających na późniejsze zastosowanie ich do instalacji ogrodzenia docelowego.


Najprostsze ogrodzenie tymczasowe damy z wykorzystaniem słupków drewnianych i tzw. siatki leśnej (1 m siatki o wysokości 150 cm kosztuje 3-5 zł). Na słupki doskonale kształtują się żerdzie sosnowe o średnicy 7-10 cm i długości ok. 2 m (6-8 zł/szt.). Osadzamy spożywa w odstępach co 3 m, w dołkach o głębokości 40-50 cm. Siatkę leśną łączy się do słupków przy zachowaniu zaginanych gwoździ, co powoduje na dobre rozpięcie ogrodzenia. W narożnikach a przy wjeździe słupki warto także ustabilizować skośnymi podporami.

Zamiast słupków drewnianych można można zdobyć stalowe. Umieszczamy spożywa w dołku o średnicy ok. 40 cm i zalewamy betonem; nie można ich zakładać dokładnie w gospodarce, gdyż szybko skorodują. W perspektyw takie słupki ważna będzie zużyć do instalacji ogrodzenia docelowego – wystarczy znaleźć je zupełnie z ideą i przekazać w dziwne miejsce.

Trwałość ogrodzenia tymczasowego zależy często od odporności drewnianych słupków na butwienie – z podstawy nie przekracza 2-3 lat. Ważna ją zwiększyć poprzez okorowanie i zabezpieczenie końcówki, jaka zostanie posadzona w gruncie.

Ogrodzenie z sieci na dłużej

Ogrodzenia z siatki plecionej są dość skłonne do samodzielnego wykonania; problem może jedynie wpływać jej naciągnięcie, skoro nie mamy odpowiednimi narzędziami. Alternatywnym rozwiązaniem że być forma ogrodzenia z paneli drucianych, łatwych w innych odmianach i kolorach (fot. w kółku).

Do instalacji typowego ogrodzenia z grupy plecionej służą słupki stalowe o wysokości 2 m, z przelotkami i kapturkiem zakrywającym wierzch słupka. Potrzebne oraz są rozpórki

do słupków narożnych i przy bramie, napinacze drutu, pręty lub płaskowniki naciągowe oraz uchwyty mocujące. Najpopularniejsze słupki rurowe o średnicy 40-50 mm z powierzchnią ocynkową lub malowaną kosztują 20-30 zł za pracę.

Trwałość ogrodzenia zależy głównie od rodzaju siatki, a często – średnicy drutu, z jakiego jest spowodowana. Nie powinien żyć on cieńszy niż 3 mm.

Typowa siatka ma wysokość 1,5 m; wielkość oczek to 60 x 60 lub 70 x 70 mm. Drut potrafi stanowić wyłącznie ocynkowany lub więcej powleczony warstwą PVC. Miejmy jednak, że rdzeń drutu powlekanego jest mocno dłuższy niż średnica zewnętrzna, co liczy wpływ na jego formę. Przykładowo – siatka powlekana o średnicy 3,7 mm ma rdzeń 2,5 mm oraz stanowi o 6-8 zł ważniejsza niż siatka z takiego samego drutu jednak bez PVC.

Zasadność zakładania siatki powlekanej jest więc dość problematyczna, zwłaszcza że jej trwałość potrafi się ograniczyć w sukcesu uszkodzeń powłoki. Znaczna rozbieżność w rozszerzalności cieplnej byliśmy i PVC sprawia, że powłoka popęka – wtedy woda zacznie istnieć w szczelinach, powodując przyspieszoną korozję stalowego rdzenia.

Siatka stalowa, jaka nie jest narażona na agresywne oddziaływanie czynników atmosferycznych (np. kwaśne deszcze), może zostać nawet kilkadziesiąt lat. Ceny dobrych siatek, zależnie od grubości drutu i powłoki, wahają się zwykle od 15 do 20 zł/m.

Podmurówka nie jest konieczna, jeżeli zawsze się na nią zamierzamy, najlepiej zrobić ją tradycyjnie, w częściowym oszalowaniu ustawionym nad wykopem o głębokości 30-40 cm. Przy ogrodzeniach panelowych można też skorzystać prefabrykowane elementy podmurówek systemowych, stawiane na ciepło dzięki łącznikom z wycięciami, w które nakładane są betonowe „deski” i słupki.