Ogrodzenie pragnie żyć nie tylko silne i estetyczne.

Reklama: Ogrodzenia aluminiowe Bydgoszcz

Ogrodzenie pragnie stanowić nie tylko mocne i estetyczne. Ponieważ będziemy spożywa codziennie oglądać, powinno stanowić te piękne i dostosowane do gustu domu. Porównaj wady oraz choroby ogrodzeń z drewna, klinkieru czy kamienia. 

Mamy do wyboru gatunki liściaste, iglaste oraz drzewo egzotyczne. Decydujące znaczenie przy podejmowaniu decyzji są właściwości drzewa i zasobność portfela. Drewno wykorzystane do zrobienia ogrodzenia będzie narażone na zajęcie niekorzystnych warunków atmosferycznych – zmian temperatury, wiatru, promieniowania UV, opadów. Dlatego trzeba wybierać gatunki mało wrażliwe na pękanie.

Spośród liściastych to przede wszystkim drewno dębowe, mniej trwałe jest jesionowe, akacjowe, wiązowe a najmniej odporne, ale modne jest olchowe i osikowe. Najłatwiej niszczeje drewno z lipy, topoli, wierzby, brzozy i jaworu.

Wśród gatunków iglastych najodporniejsze, zawsze i najistotniejsze jest drewno modrzewiowe, tańsze oraz mniej pewne jest sosnowe, świerkowe i jodłowe. Najczęściej jednak ogrodzenia drewniane komponuje się z dość mocnego i ł łatwo dostępnego drewna sosny lub ze świerku. Z zdrowej, odpornej, ale wiele droższej dębiny odbywa się zwykle tylko słupki.

Ogrodzenia z kamienia są ciężkie, więc muszą być umieszczane na gruncie sięgającym poniżej poziomu zamarzania gruntu (80-120 cm).

Jeśli mur z kamienia ma żyć przygotowany ze skał porowatych – piaskowców lub wapieni – konieczne jest ustalenie izolacji przeciwwilgociowej poziomej, na model z dwóch warstw papy na lepiku. Co 10 m należy zrobić dylatację, która zapobiega pękaniu muru spowodowanemu nierównomiernym osiadaniem gruntu. Kamienny mur musi mieć grubość co chwila 30 cm (przecież nie mniej niż 1/5 jego wysokości).

Do stosowania kamieni dopasowuje się zaprawę cementową (1:3 lub 1:4). Ważna ją uzyskać konfekcjonowaną w workach. Wygląd muru w szerokim stopniu zależy od spoinowania. Rysunek muru można podkreślić, wypełniając spoiny zaprawą w niektórym kolorze.

W ciągu murowania ogrodzenia i podczas spoinowania należy uważać, aby nie przyjąć do zaschnięcia zaprawy na kamieniach, bo jeśli stwardnieje, bardzo trudno ją uniknąć.

Klinkier jest wytrzymały na zajęcie mrozu, wody, zanieczyszczeń powietrza. Nie rozdrabnia się, nie porasta glonami. Nie musi konserwacji, jedynie mycia co jakiś czas.

Bo to artykuł ceramiczny wytwarzany z takich samych materiałów jak dachówki, jest równie długowieczny niczym one. Stąd też ogrodzenia z klinkieru są stałe i wybiorą niemal do każdego domu, od utrzymanego w ruchu dworkowym do bardzo nowoczesnego.

Do wyboru mamy sporo kolorów i stylów cegieł klinkierowych. Łatwo więc dostosować je do kolorystyki budynku. Oprócz rdzawoczerwonych można zdobyć elementy utrzymane w rozmaitych odcieniach szarości, żółci, brązu, czerwieni, a także białe (choć kosztują więcej z pozostałych). Do wyboru są też cegły cieniowane, których kolor jest różny.

Powierzchnia elementów klinkierowych może zawierać inne faktury – być przyjemna lub ryflowana, a jeszcze nieregularnie nierówna. Klinkier dobrze współgra z nowymi produktami budowalnymi – drewnem, metalem czy tynkiem. Określając się na zbudowanie spośród niego płotu, zyskujemy trwałe ogrodzenie, które w niezmienionym stanie przetrwa lata.