Patrząc na głowę, która kilkadziesiąt razy dziennie myje ręce lub idąc chodnikiem stara się trafiać dopiero na linie między płytami może pojawiać się uśmiech na swoich ustach, a nade wszystko poczucie niezrozumienia skąd takie zatrzymania się mają.

Reklama: Poradnia psychologiczna Toruń

Spoglądając na osobę, która kilkadziesiąt razy dziennie myje ręce lub idąc chodnikiem stara się trafiać dopiero na proste między płytami może pojawiać się uśmiech na naszych ustach, a nade wszystko poczucie niezrozumienia nie takie zachowania się mają.

O zaburzeniu obsesyjno-kompulsyjnym (OCD), tzw. nerwicy natręctw, mówimy wtedy, gdy wszystkie pojawiające się „dziwactwa”, np. mienie do 100, sprzątanie siedzenia na moment, symetryczne układanie przedmiotów zaburza codzienne działanie w praktyki, szkole, rodzinie. Kiedy staje się to tak angażującą aktywnością, że osoba zaczyna zaniedbywać swoje cele, to trzeba udać się po profesjonalną pomoc. Oczywiście potrzeba częstego porządkowania, prasowania, układania, i nawet mycia się nie pragnie być szybko chorobą, a jedynie przejawem takich stron osobowości jak uporządkowanie, sumienność, perfekcjonizm. Jeśli czas w porządku, kuchni, poukładane książki w plecaku i równo ustawione buty w przedpokoju są czynnością stałą i tworzą nam satysfakcię, to rzeczywiście do specjalistę nie biegnijmy.

OCD dopada roli w nowym wieku, jednak szczególną obawę powinno budzić pojawienie się tego standardu nerwicy w małym wieku. To dużo że o łączne wyleczenie, gdyż objawy wywierają nacisk na otwierającą się osobowość młodego człowieka. Większe to ryzyko nawrotów w przyszłosci oraz szersza oporność na działanie farmakologiczne.

W nerwicy natręctw kluczowym objawem jest lęk. Wtedy on nasila kompulsywne zachowania, a organizm chorego traktuje objawy jako istotne zagrożenie. Warto zaznaczyć, że nieleczona nerwica natręctw nie tylko jest źródłem cierpienia i dyskomfortu, a może wysyłać do rozwinięcia się zespołów lękowych lub depresji.

Wyleczenie się z OCD nie oznacza, że natręctwa już nigdy nie powrócą. Nawet wielki stres, trudne życiowe wydarzenia mogą wywołać nerwicę na nowo, a za każdym nowym razem dużo łatwiej ją rozpoznać, oraz tymże samym zgłosić się po właściwą pomoc.