Pierwszy ekran OLED w masowej produkcji znalazł się dodatkowo w 2004 roku

Reklama: Naprawa RTV Bydgoszcz

W 1989 roku na Uniwersytecie Cambrige odkryto zjawisko emisji światła na polifenylenowinylenie, czyli polimerze. Odkrycie to dało powstanie diod LED tworzonych ze związków organicznych. Organiczne diody są znacznie smuklejsze niż te klasyczne i idealnie nadają się do pracy wyświetlaczy. Pierwszy ekran OLED w częstej produkcji odnalazł się również w 2004 roku. Wtedy Sony przedstawiło swojego palmtopa CLIE PEG-VZ90. Sony w 2007 roku pokazało te pierwszy telewizor OLED XEL-1, obejmował on przekątną zaledwie 11-cali. Później swoje prototypowe urządzenia pokazywał m.in. Samsung. Coraz częściej rozpoczęły się pojawiać też smartfony oraz indywidualne urządzenia z ograniczonymi ekranami OLED. Jednak tylko w 2013 roku do popularnej produkcji trafiły telewizory LG OLED. Pierwszy 55-calowy telewizor OLED zadebiutował w Polsce w grudniu 2013 roku, miał rozdzielczość Full HD i korzystał 40 tysięcy złotych. W roku 2016 jego następcę możemy zdobyć już za niecałe 7 tysięcy złotych, co jeszcze jest wysoką liczbą w porównaniu do ekranów LCD o takiej samej przekątnej i rozdzielczości.

LED czy OLED… A co za różnica, lecz to szybko jedna litera w planie. W rzeczywistości technologie te są zupełnie nowe. Telewizory LED toż rzeczywiście właściwie LCD LED, diody LED umieszczone są z tyłu czy na krawędziach telewizora i podświetlają matrycę LCD. W telewizorach OLED jesteśmy cały panel diod organicznych, gdzie każda dioda płaci za jeden piksel, i przed nimi osiągają się filtry które zmieniają światło na podobny kolor tak, abyśmy natrafili na ekranie odpowiedni obraz. To dzisiaj fakt, że każdy piksel świeci niezależnie stanowi drinku z najistotniejszych atutów ekranów OLED. Poza tym panele OLED są niezwykle smukłe i znacznie łatwiej je wyginać, czy produkować spośród nich inne kształty.

Pojawienie się technologii OLED w telewizorach to wprowadzenie zupełnie innej sytuacji, która nie była wygodna, ani dla ekranów LCD, ani telewizorów plazmowych. Wszyscy maniacy filmów w kinie domowym zachwycają się czernią, jaka stanowi jednakowa i wewnętrzna, a także wysokim kontrastem. W wypadku LCD LED nawet przy pełnym tylnym podświetleniu nie udaje się uzyskać perfekcyjnie czarnego koloru oraz trzymają np. jaśniejsze otoczki wokół kolejnych elementów. Wśród telewizorów LCD LED najbliżej grupie i efektu jaki ma OLED, jest telewizor Panasonic DX900, przecież istnieje on znacznie szeroki, wymaga odpowiedniego chłodzenia i kosztuje 18 tysięcy złotych za wersję 65-cali. Czy w cenie niewiele mniej niż OLED LG. Także inne parametry filmu w telewizorach OLED istnieją na dużo wysokim poziomie, natomiast są już odpowiednie do ostatniego, co sprzedają w aktualnej chwili topowe ekrany LCD. Świetnie odwzorowane kolory, dobra gra w wymieszaniu z rewelacyjnym kontrastem i oryginalną czernią dają niesamowite wrażenia. Do ostatniego telewizory OLED są naprawdę smukłe.