Przyjmując się na budowę domu, nie możemy zapominać o samym z najważniejszych wnętrz w przyszłym domu, czyli kuchni.

Reklama: Mieszkania Bydgoszcz

Kwalifikując się na budowę domu, nie możemy zapominać o samym spośród najważniejszych pomieszczeń w następnym domu, czyli kuchni.

Już na momencie projektowania powinniśmy zdecydować, gdzie powinna być dana kuchnia, a przede wszystkim – czy zdecydujemy się na kuchnię zamkniętą czy otwartą. Wybór należy uzależnić z innych przyzwyczajeń, ilości czasu spędzanego w kuchni, rytmu życia i praktyce, a też warunków trwających w obiekcie.

Kuchnia zamknięta jest kuchnią bardzo dawną i łatwo największą w rodzimym świata, choć otwarty typ tego umieszczenia w formie salonu lub aneksu kuchennego również zaczyna zdobywać popularność. Nie wypowiada to natomiast, że kuchnia zamknięta poświęcona jest tylko dla tradycjonalistów!

Dużą zaletą zamkniętego pomieszczenia kuchennego jest odseparowanie wszystkich czynności połączonych z przygotowywaniem posiłków z nowej części domu. Sprawia to mniejsze przenoszenie się zapachów (zwłaszcza tych niezwykle poważnych), a ponadto daje w porządku przygotować posiłek według przepisu kulinarnego, nie przeszkadzając jednocześnie domownikom w ich codziennych czynnościach. To idealne rozwiązanie dla kobiet planujących samemu lub zatrzymujących się do robienia szybkich posiłków. Zamknięta kuchnia będzie wyjątkowo idealna dla kobiet, jakie chciałyby utrzymać ją w pozostałym sposobie, niż reszta domu.

Zalety zamkniętych kuchni potrafią być razem ich właściwościami, jeśli odniesie się je do rodziny o nowych przyzwyczajeniach. Jeśli lubisz gotować z kolegami, chciałbyś utrzymywać kontakt podczas wykonywania posiłku, zamknięta kuchnia nie jest niewątpliwie dla Ciebie. Dodatkowo zamknięta przestrzeń kuchni pomniejsza przestrzeń domu – zarówno optycznie, jak również fizycznie, ponieważ aby swobodnie zaczynać się w takim miejscu należy wygospodarować w obiekcie większą powierzchnia niż na kuchnię otwartą. Niewątpliwie wadą kuchni zamkniętej istnieje także – w wypadku braku miejsca przeznaczonego do utrzymania w obecnym tymże miejscu – konieczność przenoszenia posiłków do salonu lub jadalni.

Kuchnia otwarta

Coraz dobrze przedsiębiorców kwalifikuje się na kuchnię dostępną na salon, i domy zaprojektowane w ten forma zajmują się dużo wysokim zainteresowaniem. To podejście bardzo rozpowszechnione, jednak nie dla całych. Poznajcie najważniejsze wartości i choroby kuchni otwartej.

Kuchnia wymieszana z salonem to świetne lekarstwo dla kobiet, które cenią sobie otwarte przestrzenie. Oba pomieszczenia umieszczają się to większe, bardziej duże i słabsze. W wysokiej kuchni można również przygotowywać posiłki i radzić z kolegami czy rodziną, i nawet pokusić się o wspólne przyrządzenie kolacji. Jeśli zdecydujemy się oddzielić kuchnię barkiem lub stolikiem z miejscami, automatycznie zyskujemy dodatkową przestrzeń do spożywania posiłków, na jaką potrafiło nie być miejsca gdyby zdecydować się na przeszkodę między tymi dwoma pomieszczeniami.

Wybierając otwartą kuchnię powinien się jednak także liczyć z jej wadami. Pierwsza to zapach jedzenia przedostający się do salonu a całego domu, którego następnie trudno się pozbyć. Dlatego zdecydowanie należy mieć o właściwej wentylacji w terenie kuchni, by zapobiec tego modelu niespodzianek. Otwarta kuchnia musi być ciągle utrzymana w idealnym porządku, ponieważ wszystkie brudne naczynia, zanieczyszczone blaty, czy sprzęty domowe są natychmiast widoczne z salonu. Dodatkowo projektując wnętrze, musimy zacząć do wystroju salonu, ponieważ otwarta kuchnia w zupełnie innym języku niż reszta umieszczenia na zapewne nie będzie wyglądać tak. Gdyby nie chcemy przeszkadzać domownikom podczas relaksu szczękiem naczyń lub lubimy po prostu gotować w porządku, otwarta kuchnia też nie będzie najmocniejszym rozwiązaniem.

Przed przystąpieniem decyzji o wyborze kuchni warto rozsądnie przemyśleć, jak będziemy potrzebowaliby prowadzić budynek oraz które jesteśmy przyzwyczajenia. Właściwie byłoby jeszcze spędzić odrobina czasu w rodach z osobnymi i zewnętrznymi kuchniami i zapytać znajomych i przyjaciołach o doświadczenia. Jednak najważniejsze, abyśmy to my czuli się w takim mieszkaniu jak daleko, niezależnie od opinii innych.