Samospłacajacy się dom brzmi jak chcenie. Wkrótce że zostać się rzeczywistością.

Reklama: Audyt energetyczny kujawsko-pomorskie

Samospłacajacy się dom brzmi jak chcenie. Szybko że stawać się rzeczywistością. Jeden z liderów polskiej bankowości stworzył projekt, który prowadzi wybudowanie 100 000 takich domów w 5 lat. 

To idzie jak utopia, ale program stworzony przez bank, jaki potrafi zaowocować budową domków jednorodzinnych a jednocześnie wprowadzić na rynek wielką ilość zielonej energii jest absolutnie realny. Program kompleksowo rozwiązuje budowę, finansowanie i urządzenie tysięcy domów. 

Założenia programu zostały oparte na planie wyczekiwanej Ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), która zamierza umożliwiać budowę mikroelektrowni słonecznych (o zdolności do 40 kW) na lokalne potrzeby i sprzedaży nadwyżki zielonej energii do budów po określonej cenie zagwarantowanej na 15 lat. 

Dom jednorodzinny, który stanięcie w ramach projektu jest sam się sfinansować. Jedynym wkładem inwestora tworzy być część o powierzchni minimum 2000 m2 (wymaga być ograniczona i przynajmniej w części niezacieniona). Następnie powinien się będzie zgłosić do któregoś z oddziału i wybrać jeden z wyglądów domu proponowanych przez bank. Budynek będzie wybudowany z konkretnie określonych w planie materiałów budowlanych i urządzony pozostanie w naturalne rozwiązania jak kolektory słoneczne, pompę ciepła, energooszczędny sprzęt AGD, bank wskaże także producentów ogniw fotowoltaicznych. Wyliczenia banku przewidują, że właściciel takiego rodu z sprzedaży energii może liczyć pomysły miesięczne w wysokości ok. 3500 zł. Byłyby one ustalane na raty spłaty kredytu.

Dzięki tym zabiegom realne stanie się sfinansowanie tego standardu inwestycji. Dziś otrzymuje się ona tylko w grupie marzeń przeciętnej naszej rodziny. Uruchomienie Pomysłu będzie natomiast możliwe dopiero po zdobyciu w działanie przepisów zawartych w planie Ustawy o odnawialnych źródłach energii.