W starych czasach rezydencjami zazwyczaj były budynki, lub zespoły obiektów będących atrakcyjnymi siedzibami ówczesnych dostojników państwowych, czy kościelnych.

Reklama: Nowe mieszkania na sprzedaż Bydgoszcz

W ówczesnych czasach rezydencjami zawsze były budynki, lub zespoły domów będących reprezentacyjnymi siedzibami ówczesnych dostojników państwowych, czy kościelnych.

Także zamożniejsza części społeczeństwa, jak szlachta, magnateria, lub modne oraz wielkie rodziny z herbem wprowadzały w bliskich domostwach.

Klasyczne rezydencje

Rezydencje tworzono na wsiach zaś w centrach. Zamieszkiwano je także całorocznie, jak również zdobywano jako letnie, czy zimowe okazałe wille. Pojedyncze budynki miały ciągle charakter budowli pałacowej, albo stary ostatnie domy, zaś obiekty umieszczane w kręgach na dowód pałace, pałacyki, czy obszerne dwory, objęte były wspaniałym ogrodem, czy parkiem.

Architektoniczną spójność zapewniało projektowanie z konkretną osią kompozycją, zwykle w szerokich stylach.

Obecnie tylko bardzo zamożne osoby mogą zezwolić sobie na zakup zabytkowej rezydencji, lub wybudowanie nowej okazałej siedziby.

Dlatego też stosunkowo często podnosi się domy rezydencjonalne, i nawet mniejsze domy założone w ruchu rezydencjonalnym.

Potrafią to być cele o tradycyjnej architekturze, nawiązującej do stylistyki polskiego dworku, czy willi z lat dwudziestych-trzydziestych.

Potrafią stanowić wystawiane na kształt amerykańskich lub angielskich, czy francuskich domów rezydencjonalnych, jak jeszcze potrafią zatem żyć rezydencje nowoczesne.

Wielkie są zarówno wille o architekturze śródziemnomorskiej, czy kolonialnej, kiedy również nowoczesne, czy nowe domy z tanimi dachami także wielkimi przeszkleniami.

Istotnym czynnikiem domów pisanych na wzór rezydencji jest zespół i rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń. Domy takie układa się na solidnych plus wysokich działkach powyżej 2000m2, na jakich kładzione są ogrody, charakterem nawiązujące do całości zamku.

W zeszłych siedzibach rezydencjonalnych samym spośród ważniejszych wnętrz była znaczna sień, w jakiej zajmowałoby się życie dworskie.

Stosowano ją jako jadalnię, czy salon gościnny.

Pomieszczenia domowe i gospodarcze umieszczano w poszczególnej, odrębnej strefie łącznie z pokojami dla służby, a sypialnie właścicieli najczęściej wybierały się na piętrze w dwóch, lub trzech strefach. Tu też zawierała się część gościnna, do której mówiły wybudowane zazwyczaj z przepychem dekoracyjne schody z podwójnymi, czy nawet potrójnymi biegami.

Często i rezydencje była robiona na linii kompozycyjnej, która łączyła cały kompleks budowlany z otaczającymi ozdobnymi ogrodami – parkami fizycznymi i wewnętrznymi podwórzami.

Dzisiaj rzuca się już od tych typowych założeń, gdyż istotną siłę w zakładu odgrywa salon, kuchnia oraz jadalnia, które często projektuje się jako jednoprzestrzenne, otwarte, lub częściowo przymknięte pomieszczenia, w jakich zajmuje się całe życie prywatne.

Miejsca na kondygnacji przyziemia, układa się o wysokości niestandardowej, czyli minimum od 3.0 do 3.5m, a czasem a wyższe. Im większe pomieszczenie, tym dom bardziej nabiera charakteru rezydencji.

Oczywiście skupia się więc z czystszymi kosztami zarówno budowy, kiedy również późniejszego użytkowania, ale zwiększa poziom komfortu i wygody domowników.

Przy salonie i jadalni często buduje się i ogrody zimowe, oranżerie, czy werandy, i ważne i częściowo zadaszone tarasy łączące dom z ogrodem. Z tarasu do ogrodu schodzi się zazwyczaj szerokimi schodami, które oceniają się dopracowanym detalem oraz pamiętają piękny styl.

Część techniczna rezydencji

Pomieszczenia gospodarcze rozwija się z końcu domu, bądź w piwnicy, czy chociażby w różnym budynku, czy garażu wolnostojącym.

Sypialnie potrafią stanowić zaprojektowane także na parterze, w jasno wydzielonej strefie nocnej, lub na piętrze, czy poddaszu ale i o wyższej, niestandardowej wysokości, minimum 3m.

W rezydencji, przy sypialniach powinny otrzymywać się łazienki i garderoby własne, oraz balkony, lub loggie.

W okolicy bogatego i zewnętrznego hallu, powinna odnaleźć się łazienka wszystka i wydzielona toaleta, oraz pralnia z suszarnią, lub schowki, czy dodatkowe pomieszczenia gospodarcze, dane na składowanie sprzętów swoich.

W hallu też można zaprojektować dodatkowe garderoby używane do przechowywania odzieży sezonowej, czyli jak szatnia dla ludzi.

Komunikacja

W obecnej rezydencji zakłada się do estetycznego i ogromnego hallu, a sień jest mnóstwo krótsza niż kiedyś i pełni raczej funkcję wiatrołapu.

Przy sieni warto także przewidzieć pomocnicze pomieszczenie garderoby, lub szatni na odzież wierzchnią.

Ogólnie wejście stanowią: obszerny podest i piękne schody, często oryginalne i podkreślające rezydencjonalny charakter domu.

Przy wejściu mogą pojawić się dodatkowe słupy, lub kolumny, a inne akcenty ozdobne. W hallu połączonym zazwyczaj z salonem, spotykają się lekkie i dość wysokie schody o ponadstandardowych parametrach, jadące na kolejne kondygnacje.

Kuchnie w rezydencjonalnych domach

Kuchnia, wyjątkowa a dokładnie doświetlona znajduje się blisko sieni, a przy niej wymaganie pragnie być pomieszczenie spiżarki.

Cała powierzchnia dzienna budynku jest właśnie rozplanowana, aby tworzyć wielką i wysoką, dobrze doświetloną strefę, stanowiącą serce lokalu.

W szybszych domach rezydencjonalnych, przy salonie buduje się również częściowo przymknięty gabinet, lub biblioteczkę. Na parterze często można także znaleźć pokoje gościnne z własną łazienką dla panów i domowników.

Część rekreacyjna w kamienicach

Na okresie parteru, czyli w piwnicy zakłada się pomieszczenia, w którym są: przydomowy basen i system saun wraz z łazienką, oraz domowe spa, czy dodatkowe pomieszczenia rekreacyjne, takie jak swoja siłownia, lub kino domowe.

Miejsca też powinny i mieć odpowiednią wysokość – minimum 3m, także odpowiednie doświetlenie, głównie na dojściach komunikacyjnych.

Basen, z zapleczem, czy mieszkania rekreacyjne jak domowa siłownia, sala bilardowa, lub mały kręgielnia znalezione w przyziemiu, przeważnie są stosowane jako inny budynek, lub zespół domów z ogromnymi przeszkleniami i łącznikiem z domem. Potrafi zatem stanowić wyjątkowo osobne skrzydło siedzib.

W ciągach komunikacyjnych, czy korytarzach można obniżyć miejscowo wysokość do np. 2.5 – 2.8m, lecz nie mniej.

Ilość i wielkość poszczególnych pomieszczeń decyduje się razem z oczekiwaniami i oczekiwaniami domowników, mając pod opiekę wielkość rodziny.

Nie mogą zatem żyć zawsze średnie i małe, słabo doświetlone miejsca.

Charakterystyczną cechą tej rezydencji, istnieje nie lecz jej przestrzeń i wygoda, jednak przede każdym funkcjonalnie zaprojektowane wnętrza, zakładające się przez wielkie okna i przeszklenia na otaczający rezydencję ogród.

Garaże w siedzibach.

Należy też wspomnieć o niezmiernie istotnym pomieszczeniu, jakim jest garaż, bez którego trudno jest się obejść, zwłaszcza w lokalu rezydencjonalnym, czy rezydencji.

Kiedyś garaży nie budowano, ich wartość pełniły wozownie dla powozów. Były one kierowane przy zespole budynków gospodarczych w znacznej odległości od głównej siedziby.

Obecnie garaż może wynosić odrębny dom na doli. Często kładziony jest z pozostałymi pomieszczeniami gospodarczo-technicznymi i wiatą. Powinien on oglądać się w szybkim otoczeniu domu, z dobrym dostępem do strefy wejściowej.

Powierzchnia garaży wymaga istnieć relatywnie duża, o niestandardowych wymiarach, a garaż jest zawsze dany na chwila samochodów. W takim garażu łatwo się parkuje natomiast nie ma kłopotu z wysiadaniem, czy wsiadaniem do samochodu.

Optymalna powierzchnia komfortowego garażu to około 60m2 dla dwóch aut. Dla każdego odrębnego wjazdu łączy się wygodne bramy wjazdowe o szerokości około 3.5m – 4m.

Innym, często praktycznym rozwiązaniem jest garaż przy samym domu, w całości dodatkowego skrzydła, lub nawet wbudowany w postać gospodarczą rezydencji. Zawsze połączony jest z domem dla wygody użytkowników.

Koszty instalacji i obsługi rezydencji

Każdy, kto decyduje się na rezydencję, musi rozliczać się ze znacznymi kosztami budowy domu, oraz dużymi kosztami eksploatacji.

Budowa będzie mocno pracochłonna, bo styl rezydencjonalny wymaga wysokiej klasie wykonania, w szczególności perfekcyjnego wykonawstwa przy detalu architektonicznym.

Dobór materiałów i jest ogromnie ważny, gdyż wybierane produkty do instalacji nie mogą stanowić krótkie. Wykorzystuje się budulca z racja zwanej „wysokiej półki”.

Budowę w sukcesu rezydencji należy zlecić fachowym firmom budowlanym także nie ma tutaj możliwości budowy systemem gospodarczym, ani jakichkolwiek oszczędności.

O charakterze rezydencjonalnym domu, decyduje bowiem troskę o jakość wykonania, szczegóły wykończenia zarówno elewacji, oraz wnętrz, jak też wysoka i efektownie położona działka.